Akármilyen szinten is szeretnél a varrással foglalkozni, az egyik legfontosabb szempont a varrógép vásárlásnál, hogy a belseje, azaz a motorja és a gépezete fémből készüljön. Bár ez bőven megnöveli a kiválasztott gép súlyát, mégis megéri emellett dönteni, hiszen könnyen olajozható karbantartható, és ha vigyázunk rá, egy életen át elkísérhet. Ha mégis a műanyag mellett döntenél, fel kell készülnöd arra, hogy a gépednek nem lesz ereje, nagyon könnyen törik, és kicsi az esély a javításra, tehát ha meghibásodik, sajnos a varrógéptől is meg kell válnod.
A választásnál nagyon fontos utána nézni annak, hogy milyen a szervizelés. A döntés előtt érdemes utánajárni, hogy van e a közelünkben szervizelési lehetőség, esetleg márkaszervíz. Ha szaküzletben vásárolsz, ott biztosan tudnak az eladók ebben segíteni, ha nem a szaküzlet mellett döntesz, akkor a vásárlás előtt érdemes körbejárni ezt a kérdést.
A vétel előtt mindenképp érdeklődj utána, hogy az adott varrógép hány réteg anyagot tud egyszerre gond nélkül megvarrni. Ne otthon érjen a meglepetés munka közben, hogy a 4 réteg farmer már kifog a kiválasztott gépen. Ha van rá lehetőség, vásárlás előtt próbáld ki a kiszemelt masinát, fűzd be és nyomkodd meg párszor a pedált, így egyből látni fogod, hogy ez az, amit szeretnél, vagy valami mást keresel.
A döntésnél azt is érdemes mérlegelni, hogy mi tartozik a kiszemelt varrógép alapkészletébe, és az egyéb kiegészítőket milyen könnyen és milyen áron lehet beszerezni. Hiába a legszuperebb gép is, ha egyszerűen beszerezhetetlen hozzá például egy rejtett cipzár talp. Ha már kiszemelted a masinát, javaslom szerezz be hozzá az univerzális talp helyett egy sima talpat, egy gomblyukasztó talpat és egy féltalpat.
Nagyon fontos, hogy milyen öltésprogramjai vannak az adott varrógépnek. A legfontosabbak, amit tudnia kell az az egyenes, cikkcakk vagy még jobb ha van overlock öltés, esetleg sztreccs öltés, és nagyban segítheti a munkádat, ha a géped tud gomblyukat is varrni. Még jobb, ha az öltésnagyság is fokozatmentesen állítható. Vannak típusok, ahol erre csak a fokozatok váltásával van lehetőség, de ez is teljesen jó megoldás.
A kiválasztásnál megnézheted a szabadkar területét is, ez az a rész, ami a tűtől jobbra helyezkedik el. Minél nagyobb, annál kényelmesebb vele dolgozni, hiszen így nagyobb mennyiségű anyagot is kényelmesen lehet forgatni. Persze ez már abszolút rád van bízva, klasszikus méretű gépekkel is tökéletesen megvarrható például egy télikabát is, pedig itt csak 16 centiméter a szabadkar területe.
Az hogy mechanikus vagy komputerizált, régi vagy új, ez teljesen egyén, pénztárca és felhasználás függő. A fenti szempontok már tökéletes alapot képeznek, ezeket figyelembe véve nem lőhetsz mellé varrógépvásárlás esetén. Ha hagysz rá időt, hogy a megfelelő gépet válaszd, az akár egy életen át elkísér, így érdemes alaposan körbejárni a kérdést és utána nézni az egyes típushibáknak.
Remélem ezzel a kis összefoglalóval segítek megkönnyíteni a választásod, hiszen a legfontosabb, hogy a varrógép élménnyé tegye a varrást, legyen az akár hobbi szint, akár hivatás. Ha jól választasz, az nagyon megkönnyíti a munkádat, ez pedig meglátszik majd a végeredményen is, látszani fog rajta, hogy élvezettel, szeretettel készült. És ha már megtaláltad az igazit, nézz szét gyönyörű textíliáink között.
Üdvözlettel,
Csipke Tündér